Symbian – podpisywanie aplikacji własnym certyfikatem na OPDA (online)

Avatar photo
 • Konrad Kowalski
 • 16/08/2009
 • Symbian
 • 42 komentarze
OPDA Certyfikat Symbian

Jak niektórzy już pewnie wiedzą wraz z początkiem sierpnia przyjaciele z dalekiego wschodu z forum OPDA przebudowali swój system wyrabiania certyfikatów dla telefonów z Symbianem.

Oprócz dotychczasowej funkcjonalności oferuje on dodatkowo możliwość podpisywania aplikacji online na ich stronie.

Poradnik ma już swoje lata (utworzony został w 2009r. i wygląd serwisu 
opda uległ zmianie). Strona jest również dostępna pod adresem: 
http://www.shoujizu.net/en/)

A więc do dzieła. Aby podpisać aplikację należy zalogować się do systemu OPDA na stronie http://cer.opda.cn/en/ i przejść do zakładki Sign Software

OPDA - podpisywanie aplikacji online

OPDA - podpisywanie aplikacji online


UWAGA
Aby móc podpisywać online aplikacje dla swojego telefonu musimy posiadać
wyrobiony już wcześniej certyfikat oraz konto na OPDA.

Krótki tutorial jak utworzyć konto i wyrobić certyfikat znajdziesz
w artykule: OPDA – Własny darmowy certyfikat dla telefonu z Symbianem

Po kliknięciu w link Sign Software zostaniemy przeniesieni do strony gdzie można podpisywać aplikacje.

OPDA - podpisywanie aplikacji

OPDA - podpisywanie aplikacji

Sam proces podpisywanie aplikacji trawa krótko i jest dość intuicyjny.
Aby podpisać aplikację musimy zaznaczyć jakim certyfikatem chcemy to uczynić (trzeba wybrać ten, przy którym widnieje IMEI naszego telefonu).

Klikamy w polu Select aby wybrać certyfikat, następnie z dysku twardego należy wybrać aplikację, którą będziemy podpisywać, wypełnić pole Remarks jakąś wybraną przez nas nazwą i kliknąć przycisk Upload.

Po przesłaniu pliku na serwer zostaniemy poinformowani czy operacja przebiegła poprawnie czy nie.

OPDA - pobieranie podpisanej aplikacji

OPDA - pobieranie podpisanej aplikacji

W tym momencie możemy już pobrać podpisaną aplikację i zainstalować ją w naszym telefonie. Jeśli jednak nie chcemy teraz jej pobierać, możemy zrobić to w poźniejszym terminie. Aplikacja ta znajdzie się w zakładce Signed Software

OPDA - podpisana aplikacja

OPDA - podpisana aplikacja

Tutaj mała uwaga, czasem podczas pobierania pliku dostajemy go bez rozszerzenia(końcówki). Po pobraniu należy ją zmienić na sisx, bo telefon może nam nie rozpoznać tego pliku.

Warto przeczytać

42 komentarze

Możesz dodawać komentarze do tego artykułu.


 • Na stronie OPDA podpisałem aplikacje(temat) online.wszystko poszło ok..zakonczono sukcesem..pobrałem..zassało mi w na dysk c w folderze ustawienia aplikacji – temp..nie wiem czemu..skopiowałem na tel i znowu komunikat ze niekompatybilny program choc z certyfikatem..same ostrzezenia itd..juz sie poddaje..szkoda moich nerwów na to..wydaje mi sie ze wszystko poprawnie zrobiłem..a tu podpisywanie programem w kom nie działa i online tez w tel pokazuje jako niekompatybilny..

  boris 15 lat ago Reply


 • Że niekompatybilny z telefonie, ja tak mam przy każdym pliku, który instaluję. Olej to, plik najwyżej nie będzie Ci działać :)Nic z telefonem nie bedzie.
  pozdrawiam ;>

  flaaj 15 lat ago Reply


 • Witam.
  Mam problem gdyz nie moge podpisac certyfikatu,zrobiłem wszystko jak nalezy-„Klikamy w polu Select aby wybrać certyfikat, następnie z dysku twardego należy wybrać aplikację, którą będziemy podpisywać, wypełnić pole Remarks jakąś wybraną przez nas nazwą i kliknąć przycisk Upload”.Po nacisnieciu wyskakuje mi taki komunikat-„Check failed! It is not the normal S60 installing document” nie wiem czemu proszę o jakieś sugestie. Z góry dziękuje

  mmaarcin84 15 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Check failed! It is not the normal S60 installing document” – pojawia się jak system OPDA wykryje, że plik nie jest aplikacją przeznaczoną do podpisania.

   Można podpisywać tylko pliki instalacyjne, zazwyczaj mają one końcówki sis sisx.

   Błąd ten może również wystąpić gdy plik aplikacji przeznaczonej do instalacji jest uszkodzony.

   Nie pozostaje Ci nic innego jak poszukać innego pliku danej aplikacji.

   Konrad Kowalski 15 lat ago Reply


 • A ja zainstalowałem wszystko jak trzeba, mam ten cały certyfikat podpisuje pliki i wciąż „ważność certyfikatu wygasła”

  Lechu26 15 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Przy podpisywaniu aplikacji certyfikatem z OPDA nie powinno być takiego błędu.

   Jedyną przychodzącą mi na myśl przyczyną takiego błędu może być to, że próbujesz podpisać aplikację, która została już wcześniej podpisana przez kogoś innym certyfikatem(zapewne utracił on już swoją ważność).

   Jeżeli bardzo Ci zależy na zainstalowaniu tej aplikacji możesz spróbować obejść ten błąd (“ważność certyfikatu wygasła”) przestawiając w telefonie datę o kilka miesięcy do tyłu przed instalacją.

   Czasem taka sztuczka pomaga i instalacja przebiega bez problemów. Po instalacji można ustawić normalną datę i wszystko powinno działać.

   Jeśli nadal problem będzie występował poszukaj jakiejś innej nie podpisanej (przeważnie oznaczane jako unsigned) instalki aplikacji.

   Konrad Kowalski 15 lat ago Reply


 • OK a mozesz poradzic mi cos na to ze kiedy mam juz aplikacje sisx na kompie to i tak nie moge zzucic tego na Kom ( Nokia 5800 XM)
  a nawet program to przerabiania tego jest w sisx 🙂 wiec nie da sie …….

  JoKeR 15 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Podłącz telefon w trybie „Pamięc masowa”. Wtedy Nokia 5800 w komputerze będzie widoczna jako zewnętrzny dysk (tak jak pendrive).
   Będzie wtedy można przekopiować plik z aplikacją na telefon a następnie ją zainstalować – otwierając ją bezpośrednio w telefonie (poprzez Menadżer Plików).

   Konrad Kowalski 15 lat ago Reply


 • JA mam tak – wszystko jest ok, certyfikat podpisuje, wrzucam aplikacje na telefon, instaluje, już nie wyskakuje na początku informacja z błędem tylko jest takie coś: „Ta aplikacja służy tylko do programowania. Kontynuacja instalacji może spowodować poważne problemy z urządzeniem. Kontynuować?” No i oczywiście biorę „tak”, wybieram kartę pamięci do instalacji (pamięć telefonu już próbowałem) i znowu to samo – „błąd certyfikatu, skontaktuj się bla bla bla….”

  Blady 14 lat ago Reply


 • Mam problem jak Lechu26, wyrobiłem certyfikat opda, mam wszystko i niby jest ok. Podpisuje plik i „ważność certyfikatu wygasła” gdy cofam datę coś w stylu że jeszcze certyfikat nie ma ważności, dzieje się tak przy podpisywaniu sis i sisx identyczny błąd – raczej robię wszystko ok już to robiłem na kilku fonach 2x e51 a teraz na 5800 kiedyś miałem na nim helloox lecz starą wersje nie do mojego sofu i chciałem zmienić na tą dobraną do mojego sofu. co teraz zrobić? Macie jakiś pomysł?

  pabloj 14 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Jak bym napisał „A u mnie działa” raczej nie rozwiązało by to problemu 🙂

   Ciężko jest wyrokować co jest powodem tego błędu. Certyfikat ? Aplikacja, którą podpisujemy ? Czy soft telefonu ?

   Dzieje się tak dla wszystkich aplikacji ?

   Spróbuj może pobrać jakąś inną aplikację np. PhoneTorch na stronie producenta ma oficjalną niepodpisaną wersję (.http://dev.meh.at/files/PhoneTorch.sis)

   I spróbować ją podpisać na OPDA. Jeśli powiedzie się jej instalacja na telefonie to będziesz miał pewność, że to nie wina certyfikatu.

   Warto jeszcze sprawdzić w Ustawienia>>Menedżer aplikacji >> Ustaw. instalacji czy opcje Inst. oprogramowania ustawiona jest na Wszystko a Spraw. certyfikat. online na Nie.

   Konrad Kowalski 14 lat ago Reply


 • Konrad wszystko było sprawdzone, nie pierwszy raz to robiłem. Znalazłem jednak sposób, format telefonu pomógł *#7370# i certyfikat działa.

  pabloj 14 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Dzięki za informacje, znalazłeś rozwiązanie problemu, który często przewija się w komentarzach. Teraz wiadomo, ze problem leży po stronie softu a nie certyfikatu.

   Konrad Kowalski 14 lat ago Reply


 • Witam!
  A ja zainstalowalem juz obie aplikacje na telefonie tylko mam mały problem gdyż aplikacja Launch nie chce mi sie otworzyc. co może być tego przyczyną i jak to zmienić?

  kysy 14 lat ago Reply


 • Jak zmienić to rozszerzenie na sisx???

  leikram 14 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Jeśli dostaniesz do pobrania plik bez końcówki (np. plik) to po prostu zmieniasz jego nazwę dopisując .sisx (plik.sisx), bo inaczej telefon nie rozpozna pliku instalacyjnego (rozpoznaje sis, sisx itp.).

   Konrad Kowalski 14 lat ago Reply


 • Cały proces przebiega bez problemów:)Dzięki Twojemu opisowi wszystko jest jasne i klarowne. Wielkie dzięki!

  toldi_p 14 lat ago Reply


 • Witam

  A ja nie moge uploadowac pliku na strone. Certyfikat stworzylem i jak chce podpisac aplikacje to ciagle sie swieci okienko UPLOAD i tak przez np godzinke

  Centrino 14 lat ago Reply


 • Udało się podpisać online i zainstalować aplikację,tylko czy chinole przez to nie będą mieli dostępu do naszych kompów,bo to zmyślne skurczybyki

  Ptychu 14 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Samo podpisywanie na OPDA raczej nic Ci nie zrobi :). Radze raczej uważać na aplikacje, które się pobiera z innych niepewnych źródeł i ich późniejszą instalację na telefonie.

   Konrad Kowalski 14 lat ago Reply


 • Ja mam dokładnie ten sam problem co „Ptychu” z rożnymi aplikacjami próbowałem i na to samo wychodzi ciągle uploading i nic.. moze być „X” h i tak nie robi to różnicy. Co może być nie tak, ktoś pomoże?

  Satio U1 14 lat ago Reply


 • a ja mam taki problem że jak próbuje podpisać jakąkolwiek aplikacje (próbowałem już dziesiątki) to zawsze mi wyskakuje Fail 🙁

  lukash 14 lat ago Reply


 • Jak próbuję pobrać certyfikat i naciskam download to wyskakuje: Fatal error: Out of memory (allocated 1048576) (tried to allocate 3559892 bytes) in E:\cer.opda.cn\sources\public\down.php on line 264

  Agnieszka 14 lat ago Reply


 • Witam. Mam problem taki że na tej stronie OPDA [Sign Software] co mam z tym zrobić jak by co to certyfikat mi sie jeszcze nie wyrobił. HELP ME!

  DawiD 14 lat ago Reply


  • Witam. Mam problem taki że na tej stronie OPDA nie mam takiej zakladki jak [Sign Software] co mam z tym zrobić jak by co to certyfikat mi sie jeszcze nie wyrobił. HELP ME!

   DawiD 14 lat ago Reply


 • u mnie,mimo że wyświetlało komunikat “Ta aplikacja służy tylko do programowania. Kontynuacja instalacji może spowodować poważne problemy z urządzeniem.” kontynuowałem dalej i poszło.DZIAŁA!!
  mam nokię 5530XM

  kamed 14 lat ago Reply


 • witam , po wejściu w Apply cer , co wpisać w IMEI , cały czas wyskakuje komunikat 'Wrong IMEI , please check carefully!” ,screen:
  http://i.imgur.com/BjwhF.png
  prosze o pomoc .

  agatka 14 lat ago Reply


  • Musisz wpisac w swoim telefonie *#06# i wyskoczy Ci Twój numer seryjny (IMEI)

   Olix 14 lat ago Reply


 • witam, uploading aplikacji trwa już godzinę i nic się nie dzieje… próbowałem kilka razy, na kilku przeglądarkach. co mam zrobić?

  Squall 14 lat ago Reply


 • Oczywiście proszę o pomoc! Wszzystko zrobiłem zgodnie z instrukcją, ale ciągle pokazuje mi się uploading. Masakra, ile trzeba czekac?

  Błagam o pomoc!

  Olix 14 lat ago Reply


 • (Upload failed) A u mnie jest tak tuz po tym jak wciskam UPLOAD , o co może chodzić??

  pozdrawiam

  kris 14 lat ago Reply


 • Olix mam ten sam problem i nie wiem co robić

  Syriusz 13 lat ago Reply


 • Witam, od kilku dni serwer jest DOWN – niestety

  djDziadek 13 lat ago Reply


 • genialnie napisany poradnik – wielkie dzieki – ten sensor swiatla w n8 to meka, a teraz juz nie 🙂

  misiek 13 lat ago Reply


 • Spoko, ale ja muszę czekać 3-5 dni aż będę mógł pobrać ten już gotowy certyfikat za darmo (lub zapłacić 3 Euro)… Chamstwo 😉 Nie wspominam o czekaniu dobę aż mi „zrobią” certyfikat (choć po ok. 12 godzinach już był).

  Pawcio 13 lat ago Reply


 • Ja też czekam już ponad tydzień :/ i nic

  ukasz 13 lat ago Reply


 • Na poprzednim telefonie raz podpisywałem certyfikatem i było wszystko w porządku.
  Dzisiaj nowy telefon chciałem zarejestrować i …. nie ma takiej strony ;/

  Loniaq 13 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Dzięki za komentarz. Dawno nie korzystałem z opda. I nawet nie zauważyłem, że zmienił się adres ich strony. Teraz cały serwis działa pod tym adresem: http://www.shoujizu.net/en/

   Konrad Kowalski 13 lat ago Reply


   • Dzięki za bardzo szybką odpowiedź 😀
    Kombinuję dalej 🙂
    Pozdrawiam

    Loniaq 13 lat ago Reply


    • Cwaniaki 😛 Podpisać aplikację on-line mogą użytkownicy którzy…. sypną groszem 😛

     Loniaq 13 lat ago Reply


     • Jakby kogoś interesowało to…. w dalszym ciągu nie mam certyfikatu… Chyba dali sobie już spokój z generowaniem certów…..

      Loniaq 13 lat ago


 • Witam,
  ja równiez już czekam od 2 tygodni i nic.
  Trac nadzieje że otzrymam klucz.
  Czy można inaczej podpisywać aplikacje?

  Marek 13 lat ago Reply


Dodaj komentarz