mIRGGI – klient IRC dla Symbiana

Avatar photo
mIRGGI

Jakiś czas temu pisałem o darmowej alternatywie dla mobilnego gg na Symbiana. Opisywanym programem był multikomunikator Palringo obsługujący kilka popularnych sieci IM. Jedyną rzeczą, której mu zabrakło była obsługa protokołu IRC.

Dlatego też w tym artykule chciałbym przedstawić wam aplikację mIRGGi, będącą prostym w obsłudze klientem tejże sieci.

Na oficjalnej stronie mIRGGi możemy przeczytać, że jest to pierwszy dedykowany klient IRC dla telefonów z symbianem na pokładzie. Jednym z powodów dla których autor stworzył ów program były jego nie najlepsze doświadczenia z klientami napisanymi z wykorzystaniem Java ME (spore użycie pamięci czy dość wolne działanie – tutaj w pełni się z nim zgadzam, osobiście staram się unikać aplikacji napisanych w Javie, a używam ich gdy niema żadnej innej alternatywy).

Teraz wróćmy do mIRGGi. Jest to mały i sprawnie działający klient IRC. Możemy go pobrać z oficjalnej strony projektu: wersja dla Symbiana v5, wersja dla Symbiana v3.

Przy pierwszym uruchomieniu programu należy go odpowiednio skonfigurować. Na początek warto zmienić język na Polski (Options->Settings->Look & Feel -> Language -> Polski). Kolejną ważną sprawą jest konfiguracja serwera z którym chcemy nawiązać połączenie:

Konfiguracja mIRGGI

Konfiguracja mIRGGI

Nazwa: Dowolny text
Serwer: adres serwera irc (np. irc.spotchat.org)
Port: Port serwera (zazwyczaj 6667)
Nazwa użytkownika
Hasło
Pseudonim
Nazwa rzeczywista
Można jeszcze skonfigurować Automatyczne dołączanie na kanał itp. 

Po konfiguracji można nawiązać połączenie (Połącz -> Nazwa kanału). mIRGGI obsługuje większość standardowych komend IRC, tak więc jego obsługa nie przysporzy kłopotów. Aby wejść na kanał wpisujemy np. /JOIN #linuxmint-help i zatwierdzamy enterem. Wchodzenie na kanały możliwe jest również poprzez opcję „Dołącz do kanału”.

Więcej informacji na temat mIRGGI można przeczytać na oficjalnej stronie projektu.

mIRGGI - symbianowy klient IRC

mIRGGI - symbianowy klient IRC

Warto przeczytać

2 komentarze

Możesz dodawać komentarze do tego artykułu.


  • …no właśnie, tylko gdzie jest ten „enter” do wprowadzania tekstu. Jakoś nie mogę go odnaleźć w mojej 5530 :/

    heyahero 14 lat ago Reply


  • No dobra, znalazłem – po prostu, znak strzałki koło spacji (działa tylko na horyzontalnej klawiaturze). Czas chyba zainstalować DayHand 😉

    heyahero 14 lat ago Reply


Dodaj komentarz