Konwersja pilków video z polskimi napisami dla telefonów z Symbianem S60v5

Avatar photo
Konwersja pilków video

Jakiś czas temu jeden z czytelników bloga poprosił mnie abym napisał jakiś przewodnik na temat konwersji plików video (avi, divx …) do formatu obsługiwanego przez telefony wyposażone w Symbiana v5. I oto jest 🙂 .

Do wyboru mamy kilkanaście darmowych programów potrafiących wykonać to zadanie. W tym artykule użyjemy do tego Format Factory. Wybór padł na niego ze względu, że do konwersji nie wymaga on dodatkowo preinstalowanych kodeków i nie instaluje bezpośrednio w systemie swoich. Umożliwia również bezproblemowe wtopienie napisów do filmu. Format Factory ma także dość intuicyjny interfejs, który nie sprawi problemu nawet mniej doświadczonym użytkownikom.

Aby przeprowadzić konwersję pliku wideo do formatu obsługiwanego przez telefony z Symbianem S60v5 (Nokia 5800, N97 itp.) należy w Format Factory z menu po prawej stronie (w zakładce Video) wybierać „Wszystko do Urządzenie mobilne”

Format Factory

Format Factory

W nowo otwartym oknie z listy urządzeń wybieramy Nokię a następnie model naszego telefonu np Nokia 58xxXM dla Nokii 5800 XM.

Format Factory - wybór modelu telefonu

Format Factory - wybór modelu telefonu

W tym momencie możemy zmienić opcje dotyczące konwersji Video i Audio przekształcanego materiału. Zmiany jednak nie są konieczne gdyż jakość po konwersji materiału jest naprawdę dobra.

Kolejnym krokiem, który można wykonać jest wtopienie w konwertowany materiał filmowy np. polskich napisów. Aby to zrobić przechodzimy do Ustawień „Dodatkowych napisów” gdzie można wybrać odpowiedni plik srt (subRip), ass, ssa czy idx.

Format Factory dodawanie napisów

Format Factory dodawanie napisów

Następnie klikamy w OK. Pojawi się nowe okno gdzie możemy wybrać odpowiedni plik video przeznaczony do konwersji. Aby to zrobić klikamy w „Dodaj plik”.

Format Factory - wybór pliku video

Format Factory - wybór pliku video

Teraz można kliknąć w OK, a następnie Start w menu głównym programu aby rozpocząć konwersję.

W oknie gdzie dodajemy plik video można również kliknąć w pole „Opcje”. Można tam min. przyciąć konwertowany materiał, zmienić opcje związane z audio czy zobaczyć jak będzie wyglądał materiał po konwersji. Jeśli dodawaliśmy napisy warto też zwrócić uwagę – czy nie ma krzaczków w miejscu polskich liter.

Jeśli są należy zmienić ustawienia czcionki. W menu głównym klikamy na opcje:

Format Factory

Format Factory

A w opcjach – Czcionki i wybrać czcionkę obsługującą polskie znaki np. Arial.

Format Factory - ustawienia czcionki

Format Factory - ustawienia czcionki

Pobierz Format Factory

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów

8 komentarzy

Możesz dodawać komentarze do tego artykułu.


 • kolego napisz jak otworzyć telefon nokia 5800 nie umiem dobrać się do przedniego panela a mam tam full syfu

  kris 14 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Nie chce mi się teraz rozkładać swojego telefonu aby robić poradnik (nie lubię tych zatrzasków 🙂 ) ale na youtube jest kilka filmików jak to zrobić np. http://www.youtube.com/watch?v=2veHZcKCEPE
   (tylko nic na siłę). Jesli ten sposób ci nie pasuje wyszukaj na youtube „5800 deasembly”, znajdziesz wtedy inne filmy z innymi sposobami.

   Konrad Kowalski 14 lat ago Reply


 • Witam.Niestety wciąż mam problemik z polską czcionką w filmach.Zamiast polskich zanków mam _ i nie wiem jak się tego pozbyć.Gdy przed przerobieniem pliku chcę podejrzeć filmik z napisami w format factory, również nie ma polskich znaków.Jakaś pomoc?

  korczydar 14 lat ago Reply


  • Avatar photo

   Być może problemem jest czcionka, która nie obsługuje polskich znaków. Próbowałeś użyć Arial ?

   Jeśli mimo tego nie ma polskich znaków możliwe jest, że plik z napisami jest zakodowany przy pomocy nie obsługiwanego przez FF kodowania.

   Konrad Kowalski 14 lat ago Reply


 • wystarczy jak zmienisz format polskich znakow czyli w subedicie wytnij polskie litery np ą zmienie na a i juz nie masz krzaczkow 🙂

  Marcin 14 lat ago Reply


  • slaba porada, najlepiej to nic nie przerabiac, ale zainstalowac, lub wybrac inna czcionke , i tyle , hahahaha

   aa 12 lat ago Reply


   • format factory obsługuje polskie znaki w kodowaniu Unicode. Aby mieć polskie znaki po konwersji trzeba zmienić kodowanie. Otwieramy plik z napisami i klikamy zapisz jako. Na dole z lewej strony obok zapisz można zmienić kodowanie na Unicode

    Stan 11 lat ago Reply


    • Witam niestety również mam problem z czionką. Nie pomaga zmiana formatu ani zmiana czcionki. Macie jakieś pomysły dla czego nie działają?? :/

     Pawlik 11 lat ago Reply


Dodaj komentarz