Citrix wprowadza nowe ograniczenia w XenServer 7.3 Free

Avatar photo
Citrix XenServer

W grudniu 2017 roku Citrix zaprezentował światu nową wersję XenServer 7.3. Jak to bywało już wielokrotnie w przeszłości producent postanowił trochę namieszać w dostępnych za darmo funkcjach XenServer. Nowa wersja XenServer 7.3 w wersji Free należąca do gałęzi Current Release (CR) została okrojona z kilku bardzo użytecznych funkcji. Funkcjonalność usunuęta z wersji Free znajduje się obecnie w płatnej wersji Standard. Obecna wersja Standard 7.3 jest niemal identyczna z poprzednią wersją Free, wzbogaconą o suport oraz hotfixy od Citrixa.

Wśród funkcji, które zostały usunięte z darmowej wersji XenServer 7.3, znajdują się powszechnie stosowane w korporacjach i większych firmach opcje zabezpieczeń, w tym kontrola dostępu oparta na rolach (RBAC) i integracja z Microsoft Active Directory.

Dodatkowo, darmowa wersja XenServer 7.3 została okrojona pod względem skalowalności i dostępności. W wersji Free nie będzie można skorzystać z funkcji dynamicznej kontroli pamięci (Dynamic Memory Control), wysokiej dostępności (High-Availability) i odtwarzania po awarii (Disaster Recovery capabilities). Kolejnym ważnym elementem, który uległ zmianie w XenServer 7.3 to maksymalny rozmiar klastra – został on ograniczony tylko do trzech hostów. Nie skorzystamy również z funkcjonalności GPU Pass-Through, Storage XenMotion oraz XenCenter Rolling Pool Upgrade Wizard, który znacząco ułatwiał i automatyzował aktualizację większych klastrów XenServer.

Podejmując taka a nie inna decyzję Citrix, próbuje przekonać obecnych użytkowników wersji bezpłatnej, którzy mają wysokie wymagania dotyczące dostępności lub wielu użytkowników do zapłaty za wsparcie i zakupu wersji Standardowej lub wyższej. Mimo wszystko Citrix w darmowej wersji swojego XenServer daje na pewno więcej swoim użytkownikom niż konkurencja. Ale czy okrojenie XenServera z tak ważnych funkcjonalności to dobra decyzja ? Na pewno okaże się to w przyszłości.

Co pozostaje zrobić użytkownikom, którzy nadal chcą korzystać ze wspomnianych w funkcjonalności nie płacąc za support ? Jednym z rozwiązań jest pozostanie na jednej z jeszcze wspieranych wersji XenServera lub poszukać innej alternatywy takiej jak np. Proxmox VE.

  • XenServer 7.2 – EOL 16 marca 2018
  • XenServer 7.3 – EOL 12 czerwca 2018
  • XenServer 7.1 LTSR – EOL – 15 sierpnia 2022

Więcej na temat ograniczeń można przeczytać na blogu XenServer.org – XENSERVER 7.3: CHANGES TO THE FREE EDITION

Warto przeczytać

Dodaj komentarz