Sterowniki VirtIO

Avatar photo
KVM

Tak zwana „pełna wirtualizacja” (ang. full virtualization) to bardzo użyteczny tryb, który pozwala na uruchamianie dowolnego zwirtualizowanego systemu operacyjnego. Nie jest jednak pozbawiony wad, czasem bywa powolny, ponieważ hiperwizor musi emulować rzeczywiste fizyczne urządzenia, takie jak np. karty sieciowe. Emulacja jest dość skomplikowanym procesem, co może powodować spadki wydajności oraz bywać nieefektywna. Odpowiedzią na te problemy w KVM jest VirtIO.

Czym jest VirtIO ?

VirtIO jest standardem wirtualizacji dla sterowników urządzeń sieciowych i dyskowych, w którym tylko sterownik urządzenia gościa „wie”, że działa w środowisku wirtualnym i współpracuje z hiperwizorem. Umożliwia to maszynom wirtualnym na uzyskanie wysokiej wydajności podczas korzystania z operacji sieciowych i dyskowych, zapewnia większość korzyści związanych z parawirtualizacją.

VirtiIO a inne rozwiązania

VirtIO to inne rozwiązanie, ale pod względem architektonicznym podobne do paravirtualizowanych sterowników urządzeń w Xen (takie jak te, które można zainstalować w gościach Windows, aby przyspieszyć ich działanie pod Xenem). Podobnie funkcję pełnią np. narzędzia VMWare Guest.

Pobieranie sterowników VirtIO

Sterowniki VirtIO są domyślnie wbudowane w większość linuksowych dystrybucji i nie jest wymagana dodatkowa instalacja sterowników. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku systemów Windows, gdzie bez dodatkowego oprogramowania, czasem nie da się nawet zainstalować systemu operacyjnego na maszynie wirtualnej.

Najnowsze sterowniki można pobrać ze strony Fedory:
https://docs.fedoraproject.org/quick-docs/en-US/creating-windows-virtual-machines-using-virtio-drivers.html

ISO zawiera między innymi:

  • NetKVM/ – sterownik Virtio dla kart sieciowych

  • viostor/ – sterownik Virtio dla urządzeń blokowych

  • vioscsi/ – sterownik Virtio dla SCSI

  • viorng/ – sterownik Virtio RNG

  • vioser/ – Virtio serial

  • Balloon/ – Virtio memory balloon – związane z przydzielaniem pamięci RAM przez hypervisor

  • qxl/ – sterownik graficzny QXL dla Windows 7 i starszych systemów

  • qxldod/ – terownik graficzny QXL dla Windows 8 i nowszych systemów

  • guest-agent/ – QEMU Guest Agent 32bit / 64bit (instalatory)

Sterowniki są podpisane cyfrowo przez Red Hat’a i w zależności od wybranej konfiguracji będą wymagane podczas instalacji systemu Windows.

Wybór dodatkowych sterowników VirtIO podczas instalacji systemu Windows

Wybór dodatkowych sterowników VirtIO podczas instalacji systemu Windows

W przypadku wyboru SCSI Controler jako VirtIO SCSI bez dodatkowych sterowników VirtIO instalator Windows nie widzi wirtualnych dysków twardych, na których ma zostać zainstalowany. Po wskazaniu plików z ISO instalacja jest kontynuowana. Dzięki instalacji sterowników VirtIO operacje dyskowe będą przebiegały sprawniej i bardziej efektywnie podnosząc wydajność wirtualizowanego systemu.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz