Nokia Sports Tracker

Avatar photo
Sports Tracker

Nadeszła wiosna, za oknem coraz lepsza pogoda i coraz lepsze warunki do uprawiania sportu. Inżynierowie z Finlandii też to zauważyli i wypuścili nową wersję znakomitego programu – Nokia Sports Tracker (teraz jest to już niezależny od Nokii program) umożliwiającego na zebranie w prosty sposób informacji na temat naszych treningów.

Nowa wersja Sports Tracker’a jest pierwszą kompatybilną (wcześniejsze wersje mimo że były nie kompatybilne też działały) wersją z Symbianem v5 (Nokia 5800, N97 itp).

Czym jest Nokia Sports Tracker ?
Być może nie wszyscy znają tą darmową aplikację, tak więc wg. producenta: „Nokia Sports Tracker to oparte na GPS narzędzie do śledzenia aktywności ruchowej, działające w smartfonach marki Nokia. Kiedy trenujesz, informacje, takie jak szybkość, dystans i czas, są automatycznie zapisywane w Twoim dzienniku treningów. ”

„Ponadto możesz przechowywać, udostępniać i porównywać swoje treningi ze znajomymi w witrynie internetowej Nokia Sports Tracker pod adresem sportstracker.nokia.com (teraz strona znajduje się pod adresem http://www.sports-tracker.com) ”

Wszystko by się zgadzało z powyższym opisem gdyby nie ostatni akapit – najnowsza wersja chwilowo nie ma możliwości wysłania naszym dzienników treningowych na stronę sportstracker.nokia.com (nowy serwis: http://www.sports-tracker.com). Według informacji zawartej w aplikacji, taka funkcjonalność ma się pojawić w nowszej wersji gdyż teraz prowadzone są prace nad nową odsłoną serwisu.

Aktualizacja: Już od pewnego czasu możemy pobrać w pełni funkcjonalną wersję sport trakera umożliwiającą upload itp. Można ją pobrać za darmo z OVI Strore lub ze strony producentów.

Wracając do Sports Trackera, pozwala on na monitorowanie sześciu różnych rodzajów ćwiczeń – cztery zainstalowane domyślnie (marsz, bieg, jazda na rowerze, jeżdżenie na nartach) oraz 2 dodatkowe, które użytkownik może ustawić tak jak mu się podoba.

Nokia Sport Tracker

Nokia Sports Tracker

Podczas działania program zapisuje kilka parametrów takich jak szybkość, szybkość maksymalna, średnia, przebyty dystans, dokładny przebieg trasy, różnice wysokości, czas ćwiczeń czy nawet nasze tętno – o ile dysponujemy odpowiednim sprzętem (specjalna opaska na klatkę piersiową komunikująca się z telefonem poprzez bluetooth).

Nokia Sports Tracker podczas działania

Nokia Sports Tracker podczas działania

Podczas wykonywania ćwiczeń możemy na bieżąco oglądać zebrane dane. Na rysunku powyżej widoczne są statystyki zebrane w trakcje jazdy rowerem – m.in aktualną prędkość poruszania się, średnią prędkość z całego treningu, przebyty dystans, całkowity czas jazdy i mapkę (tutaj akurat nie chciałem dorabiać operatora i wyłączyłem pobieranie mapy poprzez sieć telefoniczna, dlatego też widzimy tylko przebytą trasę).

Na screenie widać też ogólniejsze statystyki takie jak średnia prędkość ostatniego kilometra maksymalną prędkość jaka została zanotowana, porównanie aktualnej prędkości do prędkości średniej oraz podgląd przebytej trasy.

Po zakończonym treningu wyświetlane jest podsumowanie oraz możliwe jest przejrzenie naszych dokonań w dzienniku treningowym.

Nokia Sports Tracker - zakończenie i podsumowanie treningu

Nokia Sports Tracker - zakończenie i podsumowanie treningu

Poniżej widać kilka wykresów sporządzonych na podstawie zebranych danych – prędkość do czasu, wysokość do dystansu, mapka trasy. Oczywiście nie są to wszystkie wykresy jakie generuje program.

Nokia Sports Tracker - statystyki i trasa treningu

Nokia Sports Tracker - statystyki i trasa treningu

Nokia Sports Tracker umożliwia dodatkowo zapisanie wszystkich danych w pliku XML oraz automatyczną konwersję do KML, formatu obsługiwanego przez aplikacje Google. Potem wystarczy taki plik zaimportować do Google Earth lub Google Maps i możemy przeglądać nasze wyniki i trasy treningów na zdjęciach satelitarnych.

Najnowszą wersję możemy pobrać za darmo z OVI Strore:
WWW: http://store.ovi.com/content/31721
Mobi: http://store.ovi.mobi/content/31721

Warto przeczytać

1 komentarz

Możesz dodawać komentarze do tego artykułu.


  • Mam pytanie o sledzenie mojej pozycji na zywo za posrednictwem nokia sports tracker. Z tego, co pamietam to w poprzedniej wersji programu byla takamozliwosc, ale teraz nie za bardzo moge ja znalezc. Pomozesz?
    Pozdrawiam- Tomek.

    Tomek 14 lat ago Reply


Dodaj komentarz