QEMU Guest Agent to dodatkowe oprogramowanie instalowane na maszynach wirtualnych. Jego głównym zadaniem jest wymiana informacji pomiędzy serwerem wirtualizacyjnym a systemem operacyjnym maszyny wirtualnej oraz wykonywanie dodatkowych poleceń w systemie gościa. W Proxmox VE oprogramowanie QEMU Guest Agent wykorzystywane jest np. do przeprowadzenia poprawnej procedury zamknięcia systemu gościa – zamiast polegania na poleceniach ACPI lub ustawieniach systemów. QEMU GA wykorzystywane jest także do zablokowania system plików gościa podczas tworzenia kopii zapasowej.
Konfiguracja maszyny wirtualnej w Proxmox VE
Aby rozpocząć używanie QEMU Guest Agent należy zmienić opcję Qemu Agent na Yes w opcjach wybranej maszyny wirtualnej.
Inną metodą jest skorzystanie z CLI. Na serwerze Proxmox VE należy wydać następujące polecenie aktywujące QEMU Guest Agent (VMID to ID maszyny wirtualnej dla której aktywowany zostaje QEMU GA)
qm set VMID -agent 1
Po aktywacji agenta należy zrestartować maszynę wirtualną.
Instalacja QEMU Guest Agent w maszynie wirtualnej
Linux
Kolejnym etapem jest instalacja oprogramowania w systemie operacyjnym maszyny wirtualnej. W systemach Linux sprawa jest prosta gdyż wystarczy zainstalować pakiet qemu-guest-agent, który znajduję się w repozytoriach większości dystrybucji.
W Debianie polecenie będzie miało następującą postać:
aptitude install qemu-guest-agent
Windows
W systemie Windows, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż należy skorzystać z dodatkowych sterowników VirtIO.
Po zamontowaniu pliku ISO w wirtualnym napędzie maszyny wirtualnej, w systemie Windows należy otworzyć Menedżer urządzeń.
W Menedżerze urządzeń należy odnaleźć nowe urządzenie Kontroler PCI Simple Communications a następnie wybrać opcję Aktualizuj oprogramowanie sterownika …
W kolejnym oknie należy wskazać wirtualny napęd zawierające sterowniki VirtIO.
Odpowiedni sterownik znajduje się w katalogu vioserial / rodzaj_systemu (np. 2k12 na Windows Server 2012) / wersja_systemu (np. amd64 dla systemu 64 bit).
W kolejnym oknie należy zezwolić na instalację sterownika.
W kolejnym etapie należy zainstalować usługę QEMU Guest Agent (dwukrotne kliknięcie na instalator w katalogu guest-agent)
Po instalacji status usługi można zweryfikować poprzez wydanie polecenia w PowerShell
Get-Service QEMU-GA
Inną metodą weryfikacji jest wydanie polecenia (VMID to ID maszyny wirtualnej)
qm agent VMID ping
Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie polecenie nie zwróci, żadnych błędów w innym przypadku można natrafić na komunikat:
VM VMID qmp command 'guest-ping' failed - got timeout
Dodaj komentarz